Składniki:
-
Ratatuj (Ratatouille)
-
300g cukinii(2 małe, mogą być różnokolorowe: zielona i żółta)
-
150g bakłażana(1 mały)
-
150g papryki(jedna sztuka lub mieszanka kilku kolorów)
-
400g pomidorów(3 małe, mogą być różnokolorowe)
-
4 łyżki oliwy
-
250 ml passaty
-
30g startego, twardego, dojrzewającego sera(na przykład Parmigiano Reggiano)
-
po szczypcie suszonych ziół: oregano, bazylii, tymianku
-
1 ząbek czosnku
-
sól i pieprz do smaku
O przepisie:
Ratatouille (ratatuj) to przepyszny, prowansalski gulasz warzywny. W popkulturze spopularyzowała go zwłaszcza jedna z moich ulubionych animacji „Ratatuj” o jakże cudownym morale: „Każdy może gotować!”. Cieniutko pokrojone warzywa w aromatycznym sosie bajecznie wyglądają i świetnie smakują – tego ratatuj musisz spróbować!
Ratatuj (ratatouille) w wersji leniwej
W tym przepisie na ratatuj, warzywa kroimy na równe plastry i skrupulatnie układamy warstwami. Tak podane ratatuj robi ogromne wrażenie!
Po prawdzie jednak, francuskie ratatuj możesz przygotować także w wersji szybszej – krojąc warzywa w kostkę i gotując w sosie, przygotowanym zgodnie z przepisem.
Wekowanie ratatuj
Ratatuj (ratatouille) możesz również pasteryzować. Wówczas skróć czas pieczenia i wekuj zgodnie z opisem w ostatnim kroku przepisu.
Ratatuj, a dieta KETO
Jeśli na bloga trafiasz w poszukiwaniu przepisów diety KETO to odpowiedź brzmi tak: ratatuj w umiarkowanych ilościach możesz spożyć również w diecie niskowęglowodanowej i ketogenicznej. Traktuj ją jednak jako małą przekąskę lub dodatek do keto obiadu.
Data ostatniej aktualizacji przepisu na Ratatuj: 24.09.2022
Reklama składników, których używam do przygotowywania RATATUJ:
Przepis na RATATUJ (Ratatouille) znajdziesz również w książce „Kuchnie świata w wersji KETO” (Ewelina Podrez-Siama, Wydawnictwo Zwierciadło). Dowiedz się więcej o moich książkach!Przepis krok po kroku:
1
Gotowe!
30M
|
Ratatuj - przygotowanie warzywWarzywa umyj i osusz. Paprykę ugrilluj i obierz ze skórki. Każde z warzyw pokrój na cieniutkie plastry za pomocą noża lub szatkownicy do warzyw. |
2
Gotowe!
20M
|
Przygotowanie Ratatouille (Ratatuj)Wlej passatę do garnka, dodaj 3 łyżki oliwy, starty czosnek, zioła, ½ łyżeczki soli i pieprz według uznania. Całość podgrzej i wymieszaj ze sobą. Nasmaruj formę do tarty pozostałą oliwą, zwróć uwagę przede wszystkim na je boki. Na spód wylej sos pomidorowy i na nim układaj pokrojone w plastry warzywa (naprzemiennie, według schematu ze zdjęcia). Całość dopraw solą i pieprzem i owiń w folię aluminiową. |
3
Gotowe!
60M
|
Pieczenie KETO Ratatuj |
4
Gotowe!
|
Wekowanie (pasteryzacja) ratatujSkróć czas pieczenia ratatuj do 20 minut. Następnie przełóż warzywa wraz z sosem do umytych oraz sparzonych słoików i zamknij nakrętki. Wcześniej sprawdź nakrętki - powinny być nienaruszone (najlepszym rozwiązaniem jest użycie nowych). Postaw słoiczki z ratatuj na blasze powleczonej papierem do pieczenia, tak by się ze sobą nie stykały. Włącz piekarnik na 130 stopni i pozostaw w nim słoiczki na 20 minut od momentu rozgrzania piekarnika. Wyłącz piekarnik. Proces powtórz po 24 godzinach. Tak przygotowane ratatuj. przechowuj w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. |