Czym jest BMI?
Body Mass Index (BMI) to wskaźnik masy ciała, obliczany na podstawie wagi i wzrostu. To jedna z najprostszych i najpopularniejszych (ale również niedoskonałych) metod oceny masy ciała.
Wynik, który pokazał Ci kalkulator BMI pozwala na wstępne określenie, czy masz prawidłową masę ciała, czy też jest zmagasz się z niedowagą, nadwagą lub otyłością.
Jak interpretować wyniki BMI?
Zgodnie z wytycznymi WHO wyniki Body Mass Index należy interpretować następująco:
Wynik BMI (Body Mass Index) | Znaczenie |
---|---|
<18.5 | Niedowaga |
18.5–24.9 | Waga prawidłowa |
25.0–29.9 | Nadwaga |
30.0–34.9 | Otyłość I stopnia |
35.0–39.9 | Otyłość II stopnia |
>40 | Otyłość III stopnia |
Jak obliczyć BMI?
Aby obliczyć Body Mass Index, musisz podać swoją wagę i wzrost. Następnie należy podnieść wartość wzrostu do kwadratu. Na przykład, dla osoby o wadze 70 kg i wzroście 1,75 m, wzrost podniesiony do kwadratu będzie wynosił 3,06 (1,75 x 1,75).
Następnie, dzięki podzieleniu wagi (70 kg) przez wartość wzrostu podniesioną do kwadratu (3,06), można obliczyć wartość BMI. W tym przypadku wynik wynosi 22,9 (70 / 3,06).
Czy BMI ma sens? Dlaczego BMI nie jest miarodajne?
BMI nie jest jedynym wskaźnikiem, który powinien być brany pod uwagę przy ocenie masy ciała. Innymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę są takie:
– wiek,
– płeć,
– proporcje tkanki tłuszczowej, kostnej i mięśniowej,
– lokalizacja tłuszczu w organizmie.
W praktyce nie zawsze osoba o BMI wskazującym zdrową wagę będzie takową posiadała i nie zawsze osoba o podwyższonym BMI będzie miała problem z nadwagą. Jako ludzie jesteśmy różni, różnie zbudowane są nasze ciała i nie da się tego sprowadzić wyłącznie do tego ogólnego wzoru.
Ile wynosi prawidłowy wskaźnik BMI?
Prawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI) mieści się w przedziale granicznym 18.5–24.9.
Jakie są stopnie otyłości?
Wyróżniamy trzy stopnie otyłości:
– BMI pomiędzy 30.0, a 34.9 wskazuje na otyłość I stopnia,
– BMI pomiędzy 35.0, a 39.9 wskazuje na otyłość II stopnia,
– BMI powyżej 40 wskazuje na otyłość III stopnia.
Mam wysokie BMI – co dalej?
Jeśli kalkulator BMI wskazał wysoką wartość Body Mass Index i mierzysz się z nadwagą lub otyłością, podejmij działania, które pomogą Ci zredukować wagę i poprawić stan zdrowia:
- Zmień nawyki żywieniowe.
Zwróć uwagę na to, co jesz i w jakich ilościach. Stawiaj na zdrowe i wartościowe posiłki, a unikaj wysokokalorycznych przetworzonych produktów, słodkich napojów i fast foodów. Być może pomoże w tym dieta ketogeniczna, lecz decyzję podejmij po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. - Zadbaj o regularną aktywność fizyczną.
Aktywność fizyczna pozwoli Ci zwiększyć zapotrzebowanie kaloryczne (a przez to utrzymywać deficyt kalorii) i utrzymywać dobre zdrowie. Znajdź taką formę ruchu, która będzie Ci odpowiadała, np. bieganie, rower, pływanie, fitness czy jogę. Wprowadź do swojego dnia codzienną aktywność, jak chodzenie na spacery z psem, prace ogrodowe czy wybór schodów zamiast windy. Te drobne zmiany będą wpływać pozytywnie na Twoje zdrowie. - Zadbaj o regularne posiłki, dostosowane przede wszystkim do Twoich potrzeb.
Regularne posiłki w ciągu dnia pomogą Ci utrzymać stały poziom energii i uniknąć przesadnego jedzenia na jeden raz. W wielu przypadkach sprawdzą się na 3-4 posiłki dziennie. - Ogranicz spożycie alkoholu.
Alkohol zawiera dużo „pustych” kalorii i może prowadzić do nadwagi. Staraj się ograniczać ilość spożywanego alkoholu, a jeśli pijesz, wybieraj lekkie napoje, takie jak wino białe lub czy keto drinki. - Skonsultuj się z lekarzem i/lub dietetykiem.
Jeśli masz wysokie BMI, warto skonsultować się z lekarzem i/lub dietetykiem, który na podstawie szczegółowej diagnostyki i Twoich wyników badań, pomoże Ci stworzyć indywidualny plan działań.
Zmiana nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej to proces, który będzie wymagał czasu, wytrwałości i cierpliwości. W niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o wsparciu farmakologicznym.
Sprawdź również Kalkulator GKI (Glucose Ketone Index) 🧮.
Niniejszy blog oraz przedstawione na nim porady i przepisy mają charakter edukacyjny i hobbystyczny. Nie mogą w związku z tym być traktowane jako substytut fachowej wiedzy lekarskiej czy specjalistycznej.
Autorka ms-fox.pl nie bierze odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych na stronie informacji przez czytelników. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – skonsultuj się z lekarzem i/lub dietetykiem.