Sprawdź swój wynik glukozowo-ketonowy
Mierzysz poziom ciał ketonowych we krwi? Wykorzystaj poniższy kalkulator GKI i sprawdź swój wynik Glucose Ketone Index!
Jak interpretować wynik GKI?
Glucose Ketone Index (GKI) | ZNACZENIE (Czy jesteś w ketozie?) |
> 9 | Nie jesteś w ketozie |
6-9 | Ketoza na niskim poziomie – wskazana do utraty wagi zdrowej osoby |
3-6 | Ketoza umiarkowana – wskazana dla osób o zaburzeniach gospodarki cukrowej, jak Insulinooporność czy cukrzyca, otyłych lub o zaburzeniach hormonalnych / endokrynologicznych |
1-3 | Ketoza terapeutyczna, do wsparcia leczenia chorób takich jak epilepsja, Alzheimer, Parkinson, jak i nowotwór. |
< 1 | Poziom najwyższy ketozy terapeutycznej, trudny do osiągnięcia bez wsparcia lekarza. |
Czym jest Glucose Ketone Index?
Współczynnik GKI (Glucose Ketone Index) to wskaźnik stosowany w diecie ketogenicznej, który informuje nas o stosunku stężenia glukozy do ketonów we krwi. GKI to liczba obliczana poprzez podzielenie stężenia glukozy przez stężenie ciał ketonowych. W wyliczeniu pomoże Ci kalkulator ketozy, a konkretniej kalkulator GKI.
Im wyższy wskaźnik GKI, tym większe stężenie ketonów w krwi, co oznacza, że organizm znajduje się w stanie ketozy, czyli spala tłuszcz jako źródło energii zamiast glukozy. Wartość tego wskaźnika może pomóc w monitorowaniu procesu ketogenezy i dostosowywaniu diety ketogenicznej do potrzeb Twojego organizmu.
Jak obliczyć współczynnik GKI?
Podstawą poznawania własnego organizmu na początku adaptacji i w pierwszych krokach diety ketogenicznej jest mierzenie poziomu glukozy i ciał ketonowych.
Osobiście zaczynałam jedynie z paskami do mierzenia ciał ketonowych w moczu (KETODIASTIX). Na początek było to wystarczające rozwiązanie, zwłaszcza ze względu na niską cenę, ale widziałam jedynie ciała wydalane, a nie te, z których organizm realnie korzysta. W dłuższej perspektywie polecam jednak zakup ketometru.
Zaopatrz się w ketometr, czyli glukometr z opcją mierzenia poziomu ciał ketonowych. Jednym z najpopularniejszych glukometrów tego typu jest Optium Xido Neo. Na początku mierz dość często zarówno poziom glukozy, jak i ciał ketonowych (najlepiej 2 razy dziennie), aby wyliczyć i kontrolować swój GKI, czyli Glucose Ketone Index.
Glucose Ketone Index Formula – GKI wzór
Oczywiście nie musisz liczyć GKI ręcznie! Wystarczy, że zrozumiesz mechanizm i skorzystasz z kalkulatora ketozy wyżej.
Dlaczego warto liczyć Glucose Ketone Index?
Liczenie glucose ketone index jest ważne w diecie ketogenicznej, ponieważ pomaga w monitorowaniu, czy organizm znajduje się w stanie ketozy, czyli spala tłuszcz jako źródło energii zamiast glukozy.
Gdy poziom glukozy we krwi jest niski, organizm zaczyna produkcję ketonów z tłuszczów w celu zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych. Stężenie ketonów we krwi jest dobrym wskaźnikiem, że organizm jest w stanie ketozy.
Liczenie Glucose Ketone Index pozwala na określenie, jaki jest stosunek poziomu glukozy do ketonów, co daje wgląd w to, jak organizm wykorzystuje energię. Wartość wskaźnika powinna być utrzymywana w odpowiednim zakresie, aby dieta ketogeniczna była skuteczna i bezpieczna dla organizmu.
Jakie GKI na keto? Jaki wynik świadczy o ketozie?
Optymalny poziom GKI (Glucose Ketone Index) w diecie ketogenicznej zdrowej osoby to wynik pomiędzy 6, a 9. Mówimy wówczas o ketozie na niskim poziomie.
Wartości GKI pomiędzy 3, a 6 wskazane są z kolei dla osób o zaburzeniach gospodarki cukrowej i świadczą o ketozie umiarkowanej.
Gdy kalkulator GKI wskazuje wynik pomiędzy 1, a 3 mówimy o ketozie terapeutycznej (wspierającej leczenie chorób).
Kiedy mierzyć GKI?
Zdania specjalistów są podzielone, ale wielokrotnie spotkałam się, z informacją, że najlepszym czasem do mierzenia GKI (Glucose Ketone Index) jest poranek – na czczo, po przynajmniej 8 godzinach bez jedzenia.
Mierzenie GKI wieczorem lub po posiłku może nie dać dokładnego wyniku, ponieważ na poziom glukozy i ketonów we krwi wpływa posiłek zjedzony przed pomiarem.
Warto jednak pamiętać, że pomiar GKI na czczo nie powinien być jedynym wskaźnikiem monitorowania diety ketogenicznej. Ppoziom aktywności fizycznej, ilość spożywanego białka i tłuszczu oraz ogólny stan zdrowia także wpływają na skuteczność diety keto i wartośc GKI. Dlatego ważne jest monitorowanie za pomocą ketometru i kalkulatora GKI i dostosowywanie diety w celu utrzymania optymalnego poziomu GKI. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Podsumowanie
- GKI to stosunek stężenia glukozy do ketonów we krwi,
- Najlepszym czasem do mierzenia GKI jest rano na czczo, po przynajmniej 8 godzinach bez jedzenia,
- Mierzenie GKI wieczorem lub po posiłku może nie dać dokładnego wyniku,
- Pomiar GKI na czczo nie powinien być jedynym wskaźnikiem monitorowania diety ketogenicznej,
- Na skuteczność diety ketogenicznej wpływa także zdrowy sen, unikanie stresu, aktywność fizyczna i dobrze dobrane proporcje makroskładników,
- Ważne jest monitorowanie wartości GKI i dostosowywanie diety w celu osiągnięcia optymalnego poziomu i skutecznej diety ketogenicznej.
- Wszelkie zmiany w diecie skonsultuj z lekarzem i/lub dietetykiem.
Zobacz również Kalkulator BMI (Body Mass Index) 🧮
Niniejszy blog oraz przedstawione na nim porady i przepisy mają charakter edukacyjny i hobbystyczny. Nie mogą w związku z tym być traktowane jako substytut fachowej wiedzy lekarskiej czy specjalistycznej.
Autorka ms-fox.pl nie bierze odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych na stronie informacji przez czytelników. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – skonsultuj się z lekarzem i/lub dietetykiem.