Pieczywo w diecie ketogenicznej. 🍞 KETO chleb i KETO bułki. [ZESTAWIENIE]
Często pytacie mnie na fanpage’u Ms. Fox, z czym jeść pasty typu awanturka, rilletes czy domowy smalec. Najchętniej odpowiedziałabym Wam: zapomnijcie o pieczywie. Z doświadczenia wiem, że nie jest to jednak takie proste, a utarte przez lata schematy śniadaniowe są trudne do zmiany, przynajmniej na początku. Poniżej małe zestawienie ketogenicznych alternatyw dla tradycyjnego pieczywa, które są dla mnie akceptowalne w smaku (co w keto nie jest takie oczywiste 😉).
Znajdziecie tu KETO PIECZYWO, czyli keto chleby i keto bułki, które przeszły moje testy jakości.
Data powstania wpisu: 11.11.2019
Data ostatniej aktualizacji: 20.09.2022
Cloud Bread – keto bułki
Miejsce pierwsze w zestawieniu to nie przypadek. Cloud Bread, zwany również Oopsie Bread lub Chlebem Chmurką to doskonałe keto-pieczywo na bazie serka śmietankowego i jajek oraz mój zdecydowany faworyt. Świetnie sprawdzi się jako podstawa wszelkiego rodzaju past, na przykład awanturki, keto kanapka z wędliną lub serem, KETO BLT sandwich czy też jako pita do gyrosa.
Nie smakuje natomiast dobrze ze smalczykiem, przynajmniej w mojej ocenie.
Uwaga: Cloud Bread najlepsze jest tuż po upieczeniu. Potem musi być przechowywane w lodówce i traci swoją chrupkość.
KETO chleb czystoziarnisty
Chleb czystoziarnisty, czyli tak naprawdę wybrane pestki, ziarna i orzechy połączone masą jajeczną to smaczna alternatywa pieczywa dla osób preferujących do tej pory chleby ziarniste. Ze względu na to, że jest odrobinę suchy, świetnie smakuje posmarowany grubą warstwą masła (na przykład czosnkowego), smalcu domowego lub pastą do pieczywa.
Uwaga. KETO chleb czystoziarnisty powstaje z podgrzanych pestek i ziaren. Wysoka temperatura zmienia ich właściwości . Wskutek obróbki cieplnej powstają szkodliwe kwasy tłuszczowe trans. Z tego względu spożywanie tego rodzaju chleba powinno być raczej sporadyczne.
Pieczywo ketogeniczne – pozostałe opcje
W internecie znajdziecie jeszcze szereg pomysłów na ketopieczywo. Większość bazuje na mące migdałowej poddanej obróbce termicznej (stąd uwaga, czyli tak jak w przypadku chleba czystoziarnistego, tego typu pieczywo powinno to być sporadycznym wyborem):
Keto chleb migdałowy
(najbardziej nadający się do wzięcia w formie kanapki do pracy)
Szybki przepis: W dużej misce ubij 4 białka, żółtka i dodatkowe 2 jajka wymieszaj w mniejszej misce z 80 ml oleju / oliwy. Do mniejszej miski dodaj 200g drobno zmielonej mąki migdałowej, szczyptę soli i łyżkę proszku do pieczenia. Zawartość obu misek wymieszaj ze sobą szpatułką i piecz 40 minut w formie do pieczenia w 190 stopniach.
Keto chleb kalafiorowy
czyli właściwie przerobiony przepis na spód kalafiorowej ketopizzy.
Szybki przepis: Główkę sporego kalafiora zmiksuj do uzyskania konsystencji ryżu. Podduś 10 minut na patelni na wolnym ogniu, co chwilę mieszając. Odsącz BARDZO dokładnie kalafior za pomocą gazy lub czystej ścierki kuchennej do uzyskania „suchej” konsystencji – to najważniejszy krok. 6 białek ubij w osobnej miesce, a kalafior wymieszaj z: 6 żółtkami, 150g drobno mielonej mąki migdałowej, 75 g masła w temperaturze pokojowej 30g parmezanu, łyżką proszku do pieczenia, sporą szczyptą soli i wybranymi ziołami do smaku. Białka delikatnie wymieszaj z powstałym ciastem i przelew do zwilżonej tłuszczem formy, całość posyp na przykład sezamem. Piecz 45 minut w 180 stopniach.
Keto bułki na bazie mozzarelli
czyli właściwie przerobiony przepis na spód ketopizzy.
Szybki przepis: 300g rozpuszczonej twardej mozzarelli, opakowanie serka śmietankowego, 3 jajka i 150g mąki migdałowej + szczypta proszku do pieczenia i pieczone w foremkach np. do muffinów przez 20 minut w 180 stopniach. Takie serowe „gnieciuchy”, dobrze smakują w formie tostów czy z wędliną.
Muszę Wam również wspomnieć o jeszcze jednej opcji, jaką są:
Keto bułki na bazie łusek babki jajowatej
Próbowałam kilku podejść, ale dla mnie, przez lekko grzybowy smak i aromat babki jajowatej, są one nie do przejścia, stąd nie mam sprawdzonego przepisu. Znajdziecie je jednak na wielu, również polskich blogach z przepisami keto. 😀
KETO bułki na bazie łusek babki jajowatej, choć popularne, nie przeszły moich testów smakowych.
KETO pieczywo sklepowe
(Uwaga na skład! Sporadycznie możliwe do wykorzystania w diecie ketogenicznej)
Chleb ProBody
(dostępny w wybranych piekarniach)
Chleb ProBody to pieczywo wypiekane z gotowej mieszanki, dostępne w wybranych piekarniach. Na stronie producenta możemy wyczytać o czystym składzie pieczywa, lecz nie jest to stricte pieczywo ketogeniczne.
Wśród składników pieczywa ProBody znajduje się na przykład mąka sojowa czy mąka z pełnego przemiału pszenicy – składniki niezgodne z dietą ketogeniczną. Niemniej jednak pieczywo zawiera 6,1g węglowodanów na 100g przez co bazująca na nim kanapka, odpowiednio przygotowana (poprzez podbicie tłuszczy: dużo masła, tłuste wędliny lub sery, pasty) może spełnić wymogi diety. Sporadycznie zatem czemu nie. 😉
Informacje, gdzie kupić chleb ProBody znajdziecie na stronie producenta probody.pl
Chleb IG
(dostępny np. w Piekarni Familijnej, Jul-ka czy Hert)
Chleb IG to chleb o niskim, jak na pieczywo, indeksie glikemicznych (w przypadku Piekarni Familijnej, według informacji na stronie producenta IG = 54). W składzie posiada mąkę pszenną czy żytnią (stąd nie jest to chleb zgodny z dietą ketogeniczną) i sporo źródeł błonnika (otręby, siemię lniane, pestki dyni, nasiona słonecznika). Ponownie jednak są to ziarna poddane obróbce termicznej.
W 100g chleb IG zawiera 40,8g węglowodanów, ale sekretem są bardzo leciutkie kromki – jedna potrafi ważyć 20g, stąd przy podbiciu tłuszczy (masłem, pastą do chleba czy smalcem), może się nadać jako część posiłku ketogenicznego.
Do Waszej rozwagi zostawiam, czy warto korzystać ze sklepowego pieczywa. Dyskusyjny jest jego skład, więc sporo zależy od Waszych priorytetów w diecie ketogenicznej.
A jakie KETO pieczywo przypadło Wam do gustu?