Składniki:
-
Ogórki małosolne
-
4 l duży słój
-
ok. 2 kg małych ogórków gruntowych
-
2 gałązki kopru do kiszenia
-
1 spory korzeń chrzanu
-
4 liście chrzanu
-
6 ząbków czosnku
-
2 spore łyżki soli do przetworówok. 1 łyżki na litr wody
-
2 litry gorącej wody
O przepisie:
W lecie staram się skomponować moją dietę tak, by sezonowych owoców i warzyw pojawiło się w niej jak najwięcej. Jak tylko w ogródku mojej Mamy (lub ulubionym warzywniaku) pojawią się ogórki gruntowe, zabieram się za robienie małosolnych ogórków. Pod koniec sezonu staram się przygotować również weki z ogórkami kiszonymi, by korzystać z nich przez całą zimę.
Ogórki małosolne idealnie nadają się jako dodatki do obiadów i śniadań oraz do przegryzania między posiłkami. Zastąpią Ci sałatkę, potowarzyszą domowemu smalczykowi, sprawdzą się na kanapce. Przede wszystkim jednak kiszonki zadbają o odpowiednią florę bakteryjną Twoich jelit – są przecież naturalnym probiotykiem.
Gdy zostanie Ci nadmiar ogórków, nie wahaj się przygotować z nich przepysznej zupy ogórkowej.
Jaki słój do przygotowania ogórków małosolnych / kiszonych?
Ogórki przygotowywać będziemy w 4-litrowym, dużym słoju. W pierwszym etapie (po 3-5 dniach) uzyskamy ogórki małosolne, następnie ogórki kiszone, które mogą towarzyszyć Ci w codziennych posiłkach. Możesz także zawekować ogórki kiszone (szczegóły na końcu przepisu) i zachować na zimę. Wówczas zamiast dużego słoja, użyj 4 mniejszych, 1-litrowych słoików.
Aby ogórki kiszone były twarde i chrupiące…
Często pytacie o to, jak przygotować twarde i chrupiące ogórki kiszone czy też ogórki małosolne. Najważniejszy jest wybór ogórków. Niestety nie mamy możliwości weryfikacji tego, czy kupne ogórki były pryskane. Warto minimalizować tu ryzykoi wybrać ogórki z lokalnego warzywniaka lub sprawdzonego źródła, zamiast kupować ogórki w markecie.
Na twardość i chrupkość ogórków wpływać będzie również sól (ważne jest użycie soli do przetworów, czyli naturalnej, niejodowanej soli kamiennej) , a także dodanie korzenia chrzanu do każdego słoika.
Przepis na ogórki małosolne i kiszone znajdziesz również w książce „Dieta keto. Najlepsze przepisy” (Ewelina Podrez-Siama, Wydawnictwo RM). Dowiedz się więcej o moich książkach!
Przepis krok po kroku:
1
Gotowe!
|
Ogórki małosolne - przygotowanieSłój umyj i wyparz wrzątkiem. Ogórki gruntowe wyłóż do dużej miski, zalej wodą i odstaw na godzinę. Następnie dokładnie je umyj. Koper dokładnie umyj, a chrzan i czosnek obierz. Włóż dodatki do słoika. Następnie wypełnij słój ogórkami. W gotującej się wodzie rozpuść sól do przetworów. Zalej solanką słoik i przygnieć kamieniem lub talerzykiem, by ogórki nie wystawały ponad powierzchnię wody. Zamknij słoik. Po 2-3 dniach uzyskasz ogórki małosolne. Każdorazowo wyciągaj ogórki czystymi, drewnianymi szczypcami i zamykaj słoik z powrotem. |
2
Gotowe!
|
Ogórki kiszone na zimę - przygotowanie wekówZ podanego przepisu możesz przygotować również weki na zimę. Dodatki rozłóż do 4 litrowych słojów (koper, czosnek i chrzan podziel na równe części, a następnie włóż ogórki). Zalej ogórki wrzącą solanką i od razu zakręć słoik. Przechowuj w suchym i chłodnym miejscu (na przykład w piwnicy). |