Składniki:
-
Staropolski bigos
-
1 kg kapusty kiszonej
-
300g wołowinynp. łopatki
-
300g wieprzowinynp. szynki lub łopatki
-
200g boczku wędzonego
-
100g wędzonej kiełbasy
-
3 łyżki smalcu
-
60-70g suszonych grzybów
-
kilka wędzonych śliwek
-
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
-
1 łyżka miodu / ksylitolu
-
sól i pieprz do smaku
O przepisie:
Bigos często pojawia się na polskim stole. To tradycyjne świąteczne danie, jednak często też serwowane na typowych „imieninach u cioci”, czy podczas niedzielnego obiadu. Wersja, którą dzisiaj Ci przedstawię, według jednej ze stałych czytelniczek bloga, to najlepsza wersja bigosu, jaką jadła w życiu. To zapewne za sprawą mocno kwaśnej kapusty połączonej z różnymi rodzajami mięs, złagodzonej wędzonymi śliwkami i odrobiną miodu.
Śmiało możesz przygotować sporą ilość bigosu i część z niego wekować „na sucho”. Więcej szczegółów w ostatnim kroku przepisu.
Przepis na bigos staropolski znajdziesz również w książce „Kuchnie świata w wersji KETO” (Ewelina Podrez-Siama, Wydawnictwo Zwierciadło). Dowiedz się więcej o moich książkach!
Przepis krok po kroku:
1
Gotowe!
1H
|
Bigos staropolski- przygotowanieBoczek i kiełbasę pokrój w kostkę, a następnie podsmaż na smalcu w dużym garnku, do zarumienienia (około 10 minut). Umyte i osuszone mięso także pokrój w kostkę o wielkości około 1,5- 2 centymetrów. |
2
Gotowe!
2H
|
Bigos staropolski- gotowanieWlej do garnka około litra wrzącej wody tak, by przykryć kapustę. |
3
Gotowe!
24H
|
Bigos staropolski- odczekanieOdstaw do ostygnięcia na 24H. Następnie ponownie podgrzej i gotuj kolejną godzinę. |
4
Gotowe!
|
Wekowanie (tyndylizacja) bigosuDobrym pomysłem jest również wekowanie, a konkretnie tyndalizacja bigosu. Przygotowany wg przepisu staropolski bigos zamknij w umytych i sparzonych słoiczkach z nakrętką. Wcześniej sprawdź nakrętki - powinny być nienaruszone (najlepszym rozwiązaniem jest użycie nowych nakrętek). Postaw słoiczki z bigosem na blasze powleczonej papierem do pieczenia, tak by się ze sobą nie stykały. Włącz piekarnik na 130 stopni i pozostaw w nim słoiczki na 20 minut od momentu rozgrzania piekarnika. Proces powtórz jeszcze dwukrotnie, co 24 godziny. Tak przygotowane danie przechowuj w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu (w piwnicy, komórce czy szafce w kuchni). Uczciwie mówiąc może tak stać podobno nawet kilka lat, ale w naszej kuchni nigdy nie wytrzymuje tak długo. Sprawdź również inne pomysły na KETO weki. |